„112 za klimu“ ili odgovori ministra Ćorića na 112 pitanja srednjoškolaca
Click here to show project info
„112 za klimu“ ili odgovori ministra Ćorića na 112 pitanja srednjoškolaca
Siječanj 2022.
U listopadu prošle godine, pred sastanak stranaka globalne konvencije UN-a o klimi COP26, okupili smo mlade i Ministra održivog razvoja i gospodarstva „oči u oči“.
Zajedno su pogledali pretpremijeru dokumentarnog filma o mladoj švedskoj klimatskoj aktivistici “Ja sam Greta” kojoj je prethodio razgovor mladih s Ministrom o tome što nas očekuje do 2030. u vezi s klimatskim promjenama i kako se Hrvatska priprema za COP26 u Glasgowu koji se održao od 31.10. do 12. 11. 2021. godine.
Mladi su se za razgovor pripremili
Poslali su nam za ministra Ćorića i njegov tim čak 112 pitanja, od kojih smo zbog ograničenog vremena, odabrali samo 8 koja su srednjoškolci i srednjoškolke postavili Ministru izravno na samom događanju. No sada su sva pitanja i svi odgovori ovdje, u digitalnoj publikaciji na poveznici.
Pitanja smo okvirno grupirali prema temama na koje se odnose:
- opća pitanja;
- utjecaj klimatskih promjena i prilagodba;
- gospodarstvo – situacija, prioriteti, prilagodba gospodarstva;
- traženje prilika – pozitivna strana promjena, prednosti klimatski neutralnog društva;
- hrana i poljoprivreda;
- što radi Vlada – primjer ostalima;
- obnovljivi izvori energije i energetika;
- utjecaj COVID-a i pandemije;
- financijski instrumenti;
- gradovi;
- infrastruktura;
- otpad;
- priroda i ekosustavi;
- ponašanja tvrtki i pojedinaca;
- zelena infrastruktura;
- edukacija i SDGs.
Spektar pitanja i odgovora odražava složenost problematike klimatskih promjena te našeg nošenja kao društva sa svim uzrocima, posljedicama, izazovima, ali i prilikama zelene i digitalne transformacije. Jesmo li spremni?
Niskougljični razvoj kojeg potpuno utemeljeno nazivamo trećom industrijskom revolucijom i koji nema alternative, donosi ogromne promjene koje će se odraziti na tržište rada te koje su izazov za obrazovanje. Nastaju nove tehnologije, novi materijali, neki su od njih high-tech, a drugi su manualni poslovi i ne radi se samo o tehničkim strukama. Znamo da tranzicija ima utjecaj na čitavo društvo, na svakoga od nas. Transformirano društvo treba i sociologe koji će tumačiti promjene koje se događaju i psihologe koji će proučavati kako se nosimo s time. Svi se moramo dodatno educirati. – jedna je od poruka iz odgovora Ministra.
Neki odgovori upućuju i na druge resore, one koji su odgovorni za upravljanje poljoprivredom, prometom i infrastrukturom, prostornim planiranjem i graditeljstvom ili pak obrazovanjem. Bilo bi izvrsno kada bi klimatska kriza kao naš razvojni kontekst i najveći izazov s kojim se suočavamo kao društvo, bila postavljena iznad pojedinačnih resora, na razinu užeg kabineta Vlade te kao takva bila polazna točka svake političke odluke, strateškog razvojnog i provedbenog dokumenta, reforme, plana i proračuna. Što mislite o tome?
***
Izjava o odricanju odgovornosti: Za sadržaj digitalne publikacije odgovornost snose učenici/-ce, studenti/-ce i zainteresirana javnost koja je dostavila svoja pitanja Ministru uoči javnog događanja “Oči u oči s budućnošću” te Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja za odgovore na ta ista pitanja. Ovaj dokument ne odražava stavove organizacija suorganizatora.
Organizatori događaja su Terra Hub, Zelena energetska zadruga – ZEZ, EIT Climate-KIC Hub Hrvatska, Društvo za oblikovanje održivog razvoja – DOOR i Greenpeace Hrvatska (okupljeni u neformalnoj koaliciji za zeleni oporavak, ref. Poziv na zeleni oporavak). Partneri projekta su Veleposlanstvo Švedske i Veleposlanstvo Velike Britanije, uz medijsku podršku radija yammat.fm.