Kako su učenici sedam zagrebačkih osnovnih škola postali mali, ali veliki čuvari planeta
Click here to show project info
Kako su učenici sedam zagrebačkih osnovnih škola postali mali, ali veliki čuvari planeta
Od studenog 2023. do svibnja 2024. održali smo interaktivni edukativni program u sedam zagrebačkih osnovnih škola. Bili smo u OŠ Borovje, OŠ TRNSKO, OŠ Davorina Trstenjaka na Trnju, OŠ Ivana Granđe u Soblincu, OŠ Šestine, OŠ Odra i OŠ Vugrovec u Kašini.
Od predavanja za 200 i više učenika u sportskoj dvorani do manjih radionica i razgovora u razredima i demonstracije opreme u predvorju škole, programom smo obuhvatili 1445 učenika i 74 učitelja razredne nastave. Format programa smo prilagođavali mogućnostima i prilikama u školama, sve smo unaprijed dogovarali s ravnateljima i stručnim voditeljima.
Program je bio podijeljen u 3 edukativna segmenta izvedena u većim i manjim grupama učenika:
1. Edukacija (predavanje i kreativna radionica) za uzraste od 1. do 4. razreda – Očuvanje okoliša, Pravilno odvajanje otpada, „Kako ja kao eko čuvar mogu mijenjati svijet na bolje?“.
2. Edukacija (predavanje i kreativna radionica) za uzraste od 5. do 8. razreda – Očuvanje okoliša, Pravilno odvajanje otpada; Klimatske promjene – edukativna igra-slagalica.
3. Kreativni i praktični dio nastave uz stručno vodstvo eksperta – Prezentacija tehnologija obnovljivih izvora energije i tehnologija koje se koriste u svrhu ekološki manje invazivne proizvodnje energije.
Djeca i mladi aktivno su sudjelovali u predavanjima i diskusijama, dizali ruke, komentirali i postavljali pitanja, ali i davali svoje odgovore na pitanja voditelja te dijelili osobna iskustva. Opušteniji i interaktivni format predavanja i radionica potakao je djecu da se uključe u dijalog te tako razvijaju vještine kritičkog razmišljanja, stječu osjećaj odgovornosti i stječu vještine upravljanja, komunikacije i želju da djeluju kao „mali, ali veliki eko čuvari“.
Predavanje je bilo jako zanimljivo i ispunjeno primjerima iz života predavača što je definitivno pridonjelo autentičnost svega što je izrečeno. Učenici su bili izuzetno motivirani i zadovoljni i sa pokaznim primjerima kako rade solarne peći i drugi izumi za obnovljive izvore energije. Hvala predavačima! Dođite nam opet!
– jedan je od komentara nastavnika iz evaluacijskog upitnika provedenog nakon izvedbe programa.
Poučavajući djecu o pitanjima okoliša i važnosti očuvanja naših prirodnih resursa, osnažujemo ih da naprave pozitivne promjene u svojim životima i zajednicama – razredu, školi, obitelji, kvartu. Kroz ove provedene edukacije djeca su savladala (a neki i ponovili) osnove o gospodarenju otpadom i važnost pravilnog razdvajanja otpada, važnost smanjenja i prestanka korištenja jednokratne plastike te kako ona utječe na prirodu i živi svijet u morima; usvojili su osnovne pojmove i činjenice o uzrocima i posljedicama klimatskih promjena te na koje načine svatko od nas može djelovati kako bi se zaštitio i ublažio ih. Također su usvojili znanja o obnovljivim izvorima energije kao održive alternative fosilnim gorivima te gdje i kako se sve mogu primijeniti.
Smatramo da edukativne radionice ovoga tipa moraju biti sastavni dio školskog kurikuluma na redovnoj bazi stoga smo pripremili za pomoć u nastavi:
1. Školski kurikulum „Mali čuvari planeta“ LINK ZA PREUZIMANJE
2. Kratke „Eko smjernice za škole“ kao priručnik za nastavnike LINK ZA PREUZIMANJE
3. Radne listiće za niže razrede, tema gospodarenje otpadom „Što ide u koju kantu?“, „Što u koju kantu pripada“ i „Oboji me ako ovdje pripadam“. LINK ZA PREUZIMANJE 1, 2, 3
4. Uputu i kartice za provedbu edukativne klimatske igre. Kartice su grafički pripremljene za print ili tisak u školama. LINK ZA PREUZIMANJE UPUTE i LINK ZA KARTICE
Pozivamo vas da preuzmete i koristite naše materijale i veselimo se vašim povratnim informacijama i konstruktivnim komentarima koji će doprinijeti daljnjem poboljšanju i nadogradnji ovih edukativnih materijala. Sretno u novoj školskoj godini i javite nam se povratno na info@terrahub.eu
Provedbu projekta „Mali, ali veliki eko ratnici“ i održavanje radionica omogućuju sredstva iz proračuna Grada Zagreba za 2023. godinu odobrena putem Javnog natječaj za financiranje programa i projekata udruga iz područja zaštite okoliša i održivog razvoja. Hvala!